Сухоруков Аркадій Ісмаїлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сухоруков Аркадій Ісмаїлович
Народився25 березня 1947(1947-03-25) (77 років)
Кизилорда, Казахська РСР, СРСР
Діяльністьекономіст
Науковий ступіньдоктор економічних наук[d]
Нагороди

Сухоруков Аркадій Ісмаїлович — відомий фахівець і вчений з проблем інвестиційно-інноваційної діяльності та економічної безпеки держави, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, дійсний член Академії будівництва України, кавалер ордену «За заслуги» III ступеня

Alma mater: КазХТИ – нині Південно-Казахстанський ун-т ім. М. Ауезова, будівельний факультет, промислове та цивільне будівництво (1963-1968), Київський інститут народного господарства – нині КНЕУ ім. В. Гетьмана, обліково-економічний факультет, бухгалтерський облік у промисловості (1970-1975)

Науковий керівник: Бершеда Е. Р., чл.-кор. Національної Академії наук України

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 25 березня 1947 року в м. Кизилорда, Республіка Казахстан.

Батько — Сухоруков Ісмаїл Хасанович, 1913–1985, педагог.

Мати — Сухорукова Анна Лазарівна, 1912–1986, медробітник.

В 1984 році захистив кандидатську дисертацію на тему: «Організація технологічної комплектації потокового житлово-цивільного будівництва на основі безперервного планування» за спеціальністю «Технологія та організація будівництва».

У 1989 році присвоєне учене звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «Організація виробництва (будівництво)».

В 1996 році на основі прилюдного захисту докторської дисертації на тему: «Регіональні проблеми формування та реалізації інноваційної політики у будівництві» за спеціальністю «Розміщення продуктивних сил» присуджено ступінь доктора економічних наук.

З 2002 року — доцент кафедри державних фінансів.

З 2003 року — професор кафедри державних фінансів.

У 2003 році обраний дійсним членом Академії будівництва України.

У 2004 році присуджено звання: Заслужений економіст України.

У 2006 році присвоєно звання почесного професора Південно-Казахстанського університету

Сім'я

[ред. | ред. код]

Одружений.

Дружина — Сухорукова Валентина Іванівна нар. у 1945 р., Інженер АТ «Укргазпроект»

Дочка — Сухорукова Ольга Аркадіївна нар. у 1975 р., Доцент КПІ.

Професійна діяльність

[ред. | ред. код]

Працюючі у будівництві, пройшов шлях від тесляра у тресті Шимкентпромбуд з 1963 р. до начальника управління у Головкиївміськбуді в 1977 р. За час роботи у Науково-дослідному інституті будівельного виробництва Держбуду України (1977–1992) здійснював НДДКР з автоматизованого планування та диспетчерського управління інженерною комплектацією будівництва, економічного обґрунтування систем будівництва житла підвищеної комфортності, оцінки техніко-економічного рівня та прогнозування розвитку будівельного комплексу України. Працюючі в Раді по вивченню продуктивних сил України НАН України (1993–1997), обґрунтував економіко-математичну модель оптимального розміщення капітальних інвестицій в регіонах України, яку впроваджено при розробці регіональних програм соціально-економічного розвитку.

Починаючи з 1997 р., здійснював науково-аналітичний супровід діяльності РНБО України, інших президентських та урядових структур, зробив суттєвий внесок у розвиток економічної науки і практики, зокрема у наукове обґрунтування структурних та інституційних реформ в Україні. З 1997 по 2010 рік працював завідувачем відділу економічної безпеки в Національному інституті проблем міжнародної безпеки при РНБО України. З 2010 по 2014 рік працював в Інституті стратегічних досліджень при Президентові України на посаді радника та головного наукового співробітника.

З 2014 по 2016 рік працював професором кафедри менджменту у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини "Україна" (м. Київ). З 2016 року - професором Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут им. Ігоря Сікорського". Читав лекції в університетах та наукових закладах Великої Британії (м. Глазго) , Угорщини (м. Будапешт), Польщі (м. Варшава, м. Торунь), Казахстану (м. Шимкент), Китайської Народної Республіки (м. Ченду). Наразі долучається до наукового керівництва здобувачами наукового ступеня, в тому числі - іноземними здобувачами.

У 2004 р. очолив першу в Україні спеціалізовану вчену раду за спеціальністю «Економічна безпека держави», заснував наукову школу з проблем економічної безпеки держави, особисто підготував 15 кандидатів і докторів наук.

Сухоруков А.І. є членом редколегій журналу "Building Engineering" видавничої групи "Academic Publishing" - Сінгапур (https://ojs.acad-pub.com/index.php/BE/index), журналів «Глобальні та національні проблеми економіки» та "American Journal of Physics and Applications (Science Publishing Group, USA)".

Опублікував 370 наукових праць, у тому числі 1 винахід, понад 40 монографій, підручників та навчальних посібників (особисто та у співавторстві), понад 20 державних та відомчих норм і методичних рекомендацій.

Основні наукові інтереси: економічна теорія, теорія інвестицій та інновацій, економічна безпека держави, міжнародна та регіональна економіка, стратегічний менеджмент.

Основні навчальні курси:

  • Інвестиційна діяльність.
  • Стратегічний менеджмент.
  • Економічна безпека.
  • Міжнародна та регіональна економіка.
  • Зовнішньоекономічна діяльність підприємств.[1]

Особисті наукові досягнення:

1. Методологія безперервного планування інженерної комплектації будівництва на основі багатоваріантних моделей послідовності руху бригад, гармонізації виробничих і логістичних потоків, надійної реалізації принципів «just in time» та «монтажу конструкцій без проміжного складування".

2. Теоретичне обґрунтування напрямів інноваційної модернізації діяльності будівельного комплексу України.

3. Методологія оптимального розміщення капітальних інвестицій і формування територіальних кластерів з врахуванням ресурсного та інноваційного потенціалу регіонів (методологія заснована на використанні лінійного програмування з матричним аргументом і впроваджена в Україні при розробці регіональних програм соціально-економічного розвитку).

4. Теоретичне пояснення феномену деформації траекторій соціально-економічних циклів в різних країнах внаслідок транскордонного перенесення кризових явищ; обґрунтування антикризової політики країн, що є адекватною вимогам забезпечення їхнього сталого розвитку та економічної безпеки.

Представники наукової школи та теми їхніх дисертацій:

Собкевич О.В. Забезпечення економічної безпеки держави в процесі реалізації інноваційної політики у промисловості України.

Мошенський С.З. Теоретико-методологічні засади забезпечення інвестиційної безпеки України шляхом розвитку інституційного інвестування.

Сухін Є. І. Нетрадиційна енергетика як фактор економічної безпеки держави.

Онофрійчук П.В. Підвищення рівня воєнно-економічної безпеки держави на основі логістичного підходу до матеріально-технічного забезпечення ЗСУ.

Наукові здобутки Сухорукова А.І. знайшли визнання за межами України, окремі його праці опубліковані у виданнях Великої Британії, Німеччини, Польщі, КНР, Сингапуру, Казахстану та інших країн світу. За внесок у розвиток науки і творчих зв'язків України та Казахстану у 2006 р. йому присвоєно звання почесного професора Південно-Казахстанського університету.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Медаль «У пам'ять 1500-річчя Києва» (1982 р.)

Медаль «Ветеран праці» (1989 р.)

Почесне звання «Заслужений економіст України» (2004 р.)

Золотий знак УСПП за значний внесок у захист інтересів вітчизняного товаровиробника (2004 р.)

Відзнака Міністерства оборони України «Знак пошани» (2008 р.)

Нагрудний знак «Почесна відзнака Апарату Ради національної безпеки і оборони України» І ступеня (2010 р.)

Орден «За заслуги» III ступеня (2011 р.)

Основні наукові праці

[ред. | ред. код]

Innovation model in construction. - London, Glasgo, U.K., E&FN Spon Chapman &Hall, 1996.- p. 10-18, /Suchorukov A.I.

Організація матеріальних потоків. - К.: Академія держ. податкової служби України, 2000, 105 с.

Управління інноваціями. - Київ: «Видавничий дім Комп'ютерпрес», 2003, 207 с.

Трансфер економічних криз як причина недосконалих циклів // Стратегічна панорама. — № 2. — 2004. — С.68-84

Сучасні проблеми фінансової безпеки України. — Київ: НІПМБ, 2005, 140с.

Інвестування української економіки. — Київ: НІПМБ, 2005. — 440с.

Система економічної безпеки держави. — Київ: Стилос, 2010–685с.

Моделювання та прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України. - Київ: НІСД, 2012, 365 с./у співавторстві Харазішвілі Ю.М.

Crisis transfer in the global economic environment // Trend and cycles in global dynamics and perspectives of world development: Materials  of International Conference, Chengdu, China, October, 13-15, 2012 / Chengdu, Southwestern university of finance and economics.- C. 41-42.

Ensuring the safety of the socio-economic systems // International Conference of Industrial Technologies and Engineering. ICITE 2016. – Shymkent, M.Auezov South Kazakhstan State University, 2016. – P.112-115.

Problemy i szanse Ukrainy w ramach nowych międzynarodowych projektów komunikacyjnych — Проблеми і шанси України в рамках нових міжнародних комунікаційних проектів // в кн.: Сталий розвиток — ХХІ ст.: Дискусії 2018: кол. монографія / НТУУ “КПІ ім. І. Сікорського”; Національний університет “Києво-Могилянська академія”; Вища економіко-гуманітарна школа / за ред. Хлобистова Є.В. — Київ, 2018. — С.71-83. https://conftef.wixsite.com/conf [Архівовано 14 січня 2019 у Wayback Machine.]

Prerequisites for the safe development of socio-economic systems // Збірник наукових праць «Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету». Серія: Економіка і менеджмент, Вип. 27, Частина 1. - Одеса: 2017, С. 4 - 7.    

International economics: security of economic system and transboundary crisis /Confrontation and Coopera-tion: 1000 years of Polish-German-Russian Relations, vol.V, Anna Garczewska, Krzysztof Garczewski (editors), Берлин, Toruń - Warszawa,  2019. - Р. 35-44 https://content.sciendo.com/view/journals/conc/5/1/conc.5.issue-1.xml

Мейнстрим проблем международной экономики и международной экономической безопасности / Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету, Серія: Економіка і менеджмент, Збірник наукових праць, випуск №32, частина 1, 2018. - С. 4-9

Еволюційні особливості національної економіки.  Друк.   Науковий вісник УжНУ, Серія Міжнародні економічні відносини та світове господарство, Випуск 27, Частина 2, 2019. - С. 72-76.                           

Structural Entropy of Economic Systems    [Advances in Economics, Business and Management Research, volume 170]. Proceedings of the International Conference on Economics, Law and Education Research (ELER 2021). Atlantis Press B.V., 2021,  рр. 30-34 http://www.icics.net/conf/2021/ELER2021

Стратегічний менеджмент в економічних системах транзитивних країн (doi: 10.32841 / 2413-2675 / 2021-48-3). Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Економіка і менеджмент»,  №48, 2021. С. 22-27.

Economic security of state: diagnosis, design and stability of system. Ad Alta: Journal of interdisciplinary research.Volume 12, Issue 2, Special Issue XXX, October 2022. P.81-87 (Indexed in Web of Science).

Project management and  partner banking as tools for the recovery concept in Ukraine.Building Engineering, Singapore. 2023, 2(1), P. 1-12. https://ojs.acad-pub.com/index.php/BE/article/view/388, https://doi.org/10.59400/be.v1i1.388.

Планування протидії системній кризі: проєктне управління, економічна безпека та трансдисциплінарний підхід. Сталий розвиток – ХХІ століття. Дискусії 2023 (наукові читання ім. Ігоря Недіна): матеріали VIII міжнар. наук.-практ. конф., м. Київ, 16-17 лист. 2023 р. Київ, 2024. С. 34-45. Електронне видання. (DOI:10.13140/RG.2.2.33528.25602). URL: https://conftef8.wixsite.com/conf (дата звернення: 20.04.2024).

Study of economic security of countries on the background of recent crises – COVID-19 and war in Ukraine. Сталий розвиток – ХХІ століття. Дискусії 2023 (наукові читання ім. Ігоря Недіна): матеріали VIII міжнар. наук.-практ. конф., м. Київ, 16-17 лист. 2023 р. Київ, 2024. С. 155-161. Електронне видання. (DOI:10.13140/RG.2.2.33528.25602). URL: https://conftef8.wixsite.com/conf (дата звернення: 20.04.2024).

  1. Сухоруков Аркадій Ісмаїлович - Інститут економіки та менеджменту Університету "Україна". iem.vmurol.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 12 січня 2018. Процитовано 11 січня 2018.